Fotony z danymi

Fotony z danymi
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali metodę przesyłania splątanych kwantowo cząstek elementarnych na duże odległości. Metoda ta wykorzystuje fotony i potencjalnie jest wielkim krokiem naprzód w rozwoju bezpiecznej, zaszyfrowanej technikami kwantowymi, transmisji danych na odległość.

Przesyłanie, zwłaszcza na większe odległości, cząstek takich jak np. elektrony jest dość kłopotliwe technicznie. Jeśli jednak doprowadzić do kwantowego splątania (korelacji) elektronu z fotonem, to te ostatnie „mobilne” cząstki mogą z powodzeniem służyć jako posłańcy informacji o właściwościach elektronu (np. o jego spinie, co jest podstawowym „bitem” danych w kwantowym komputerze).

Zespołowi uczonych ze Stanforda udało się za pomocą tak skorelowanych fotonów przesłać informacje na odległość prawie dwóch kilometrów za pomocą światłowodów. Głównym wyzwaniem było utrzymanie stanu fotonu podczas podróży, gdyż cząstki te mają tendencję do zmiany polaryzacji podczas przesyłu w światłowodzie. Opracowanie techniki utrzymania polaryzacji fotonu na długim dystansie jest właśnie największym osiągnięciem uczonych z amerykańskiej uczelni.