Metale jako paliwa

Metale jako paliwa
Pospolite metale występujące na Ziemi dość obficie, mogą okazać się kolejną paliwową alternatywą. Dokładniej chodzi o metale w postaci proszków. Badacze, którzy opublikowali w czasopiśmie „Applied Energy” pracę naukową na ten temat, uważają wręcz, że sproszkowane metale to doskonała alternatywa dla… alternatywnych paliw jak wodór czy biopaliwa.

Pomysł spalania sproszkowanych metali nie jest wcale taki nowy. Tego rodzaju substancje wykorzystywane są od wieków np. w fajerwerkach. Znajdowały też zastosowanie jako stałe paliwo rakietowe, m. in. w promach kosmicznych. Jednak nie badano szerzej ich potencjału jako ekologicznego, tak, ekologicznego paliwa.

Proszki metaliczne poddają się łatwemu recyklingowi, przekonują naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu McGill i Europejskiej Agencji Kosmicznej, autorzy badań. Po spaleniu metalicznego proszku powstaje zwykle stały, nietoksyczny, łatwy do recyklingu, odpad. Nie ma emisji gazów cieplarnianych. Głównym kandydatem na paliwo jest oczywiście żelazo, ale bierze się pod uwagę także inne metale. Teraz uczeni chcą zbudować prototyp wydajnego silnika na metaliczny proszek.

metale_proszek