Podróż w przeszłość
Według uczonych, możliwe jest przesłanie wiadomości w przeszłość, pod warunkiem jednak, że będzie ona zaszyfrowana w tej sposób, że nie będzie można jej odczytać. Pytanie tylko - po co to robić? Zdaniem międzynarodowego zespołu autorów publikacji w periodyku pt. „npj Quantum Information”, ma to sens, bo pozwoli rozwiązać problemy z klasy tych najtrudniejszych.
Już ok. dekadę temu Dave Bacon, obecnie współpracującym z Google’m uznał, że komputer kwantowy może rozwiązać matematyczne problemy określane na NP-zupełne, jeśli cofnie się w czasie. Oczywiście, choć z punktu widzenia mechaniki kwantowej zmiana wcześniejszych przyczyn jest możliwa i wpływa na znany już efekt, ale wiąże się ze znanymi paradoksami („ojca,” „dziadka” itp.).
Jednak uczeni ze wspomnianego zespołu twierdzą, że „zapieczętowanie” przekazu splątanego kwantowo z systemem laboratoryjnym, pozwala uniknąć paradoksów, zaś „cofnięcie w czasie” umożliwia efektywną pracę układu kwantowego komputera nad złożonym problemem. Problemy NP-zupełne zaś takie właśnie są. Traktuje się je jako najtrudniejsze w klasie NP.