Plazma w stellaratorze

Plazma w stellaratorze
Eksperymentalny stellarator Wendelstein 7-X wytworzył plazmę helową o temperaturze miliona stopni Kelvina. Nowy reaktor, nad którym naukowcy niemieccy pracują od ponad dekady, oddany został do użytku w maju 2014 r. Testy rozpoczęły się 10 grudnia i uczeni obwieścili sukces – udało się wytworzyć chmurę niezwykle gorące plazmy.

Jak do tej pory rozbłysk plazmy trwał około jedną dziesiątą sekundy. W najbliższym czasie trwać będą prace nad przedłużeniem okresu jej istnienia. Potrwa to kilka tygodni. Potem zaczną się przygotowania do rozpalenia i utrzymania w stellaratorze plazmy wodorowej. Zaplanowane jest to ogólnie na 2016 rok.

Stellaratory to reaktory fuzji termojądrowej, w których w odróżnieniu od wielkich tokamaków nie potrzeba prądu elektrycznego o ogromnym napięciu i natężeniu. Są znacznie bardziej efektywne i mogą wytwarzać energię w krótkich pulsach. Urządzenie Wendelstein 7-X znajduje się na terenie Instytutu Fizyki Plazmy Maxa Plancka w Greifswaldzie. Spory udział w nim ma Polska. Wykonaliśmy m.in. specjalną stal niemagnetyczną, która pod względem parametrów pobiła światowe rekordy.

Oto materiał filmowy na temat reaktora: