Rakieta SpaceX wylądowała

Rakieta SpaceX wylądowała
Nareszcie – może powiedzieć Elon Musk, szef firmy SpaceX. To z pewnością jedno z najważniejszych technologicznych wydarzeń tego roku. Pierwszy człon rakiety Falcon 9 po locie na orbitę z sukcesem wylądował na Przylądku Cap Canaveral. Powtórzył wyczyn rakiety Blue Origin sprzed kilku tygodni, jednak, co trzeba podkreślić, Falcon 9 to pełnowartościowa rakieta kosmiczna, zaś produkt firmy Jeffa Bezosa to mniejsze urządzenie do lotów suborbitalnych.

Na Ziemię powrócił pierwszy stopień rakiety, drugi wyniósł na niską orbitę okołoziemską jedenaście niewielkich satelitów telekomunikacyjnych. SpaxeX ma na koncie kilka nieudanych prób odzyskania rakiety, z lądowaniem na morzu. W lecie tego roku doszło do katastrofy rakiety Falcon 9 podczas wynoszenia kapsuły Dragon z dostawami na ISS.

Jeśli SpaceX, firma Muska, będzie w stanie rutynowo powtarzać takie lądowania, to oznacza gwałtowany spadek kosztów podróży kosmicznych. W przypadku misji bezzałogowych, rakiety to najdroższy element misji kosmicznych.

Start rakiety i powrót na ziemię pierwszego członu Falcon 9 można obejrzeć na filmie: