Lekki i supermocny nanokompozyt przyszłości

Lekki i supermocny nanokompozyt przyszłości
Nowy rodzaj kompozytu metalicznego, który łączy nadzwyczajną sztywność z lekkością stworzyli specjaliści ze szkoły inżynieryjnej kalifornijskiego uniwersytetu UCLA. Materiał powstał dzięki wlewaniu magnezu do nanostruktury z węglika krzemu. Odkrycie, które opisuje czasopismo „Nature” może zostać wykorzystanie w lotnictwie, kosmonautyce przemyśle motoryzacyjnym.

Kompozyt o takiej wytrzymałości połączonej z lekkością mógł powstać jedynie dzięki nowej metodzie rozpraszania i stabilizowania nanocząstek w ciekłym metalu. Proporcje wynoszą: 14% węglika i 86% magnezu. Inżynierom z UCLA udało się rozwinąć swoją technikę wytwarzania do skali przemysłowej, więc nowe kompozyty dość szybko mogłyby zostać praktycznie wdrożone.

Magnez to metal o gęstości niższej niż aluminium. Jest więc wyjątkowo lekki w stosunku do objętości. Węglik krzemu to z kolei substancja ceramiczna o wyjątkowej twardości. Drobiny tego drugiego o rozmiarach mniejszych niż 100 nanometrów, rozmieszczone równomiernie w lekkim magnezie dają w efekcie kompozyt łączący zalety obu składników.

Magnez i nanokompozyt - nanostruktury