Czapka niewidka ze srebra

Czapka niewidka ze srebra
Nowy rodzaj metamateriału opartego na srebrze zaproponowali rosyjscy badacze z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii oraz Rosyjskiej Akademii Nauk. Jak wynika z publikacji w czasopiśmie „Optical Material Express”, w strukturze nowego typu dochodzi do refrakcji światła na sposób dotychczas nieznany, co od razu każe myśleć o prawdziwej „czapce-niewidce.”

Jak wiele innych stworzonych dotychczas metamateriałów rosyjska koncepcja opiera się na strukturze sieci. Tym razem byłby to układ gęsto upakowanych srebrnych cylindrów oddalonych od siebie o ok. 100 nanometrów. Struktura jest prosta w porównaniu o innych koncepcji meta materiałów i działa w zakresach fal światła widzialnego.

Do interakcji cylindrów z falami światła dochodzi dzięki zjawisku rezonansu plazmonowego. Światło jest absorbowane przez metal a elektrony w nim oscylują i emitują fale. Badaczom udało się w komputerowych symulacjach dostroić te emisje do poziomu wymaganego, aby nastąpiła tzw. ujemna refrakcja a zmiana orientacji cylindrów pozwala uzyskać efekty nietypowego odbicia światła. Oprócz działającej na wyobraźnię wizji czapki-niewidki, odkrycia te mogą stanowić przełom w fotonice, ponieważ pozwalają na preryjną kontrolę rozchodzenia się wiązek świetlnych.