Sztuczne kości z wstrzykiwanej pianki

Sztuczne kości z wstrzykiwanej pianki
Niedawno pisaliśmy o dopuszczeniu do użytku medycznego w USA strzykawek wypełniających miejsca zranień pianką tamującą krwotok do czasu dotarcia z rannym do szpitala lub innej placówki medycznej. Z Francji dochodzą z kolei wieści o piance, która pozwoliłaby zrastać się i odtwarzać uszkodzonym kościom.

Prace nad substancjami opartymi na fosforanach wapnia, stanowiącymi główny budulec kości, które można byłoby „wstrzykiwać” w miejsca uszkodzone trwają od ponad dekady. Jednak dopiero zespół z francuskiego Uniwersytetu w Nantes pod wodzą Pierre’a Weissa odkrył, że pożądaną porowatość substancji można osiągnąć dzięki dodaniu silanizowanego hydroxypropylu metylocelulozy.

Powstały roztwór ma konsystencję pianki. Substancja działa trochę jak dwuskładnikowy klej epoksydowy, w którym wskutek mieszania powstaje jednorodna struktura, utwardzająca się następnie po wypełnieniu miejsc ubytku. Do zastosowań medycznych jest jeszcze długa droga, jednak naukowcy twierdzą, że wyniki testów są bardzo obiecujące.