Nowa technika druku 3D z metali

Nowa technika druku 3D z metali
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern opracowali nową technikę druku 3D z metali. Będzie ona tańsza i mniej skomplikowana niż techniki wykorzystywane dotychczas.

Zamiast ze specjalnego metalowego "groszku", laserów lub wiązek elektronowych, korzysta ona ze zwykłego pieca i płynnego materiału. W dodatku metoda sprawdza się dla dużej liczby metali, stopów, mieszanek i tlenków.

W dotychczas stosowanych technikach zakres materiałów nie był zbyt wielki, a wytwarzanie pewnych obiektów, np. pustych w środku, było niemożliwe. W Northwestern zaproponowano zupełnie inne podejście, bardziej przypominające drukowanie z dyszy, jakie znamy w przypadku tworzyw sztucznych.

"Tusz" składa się z proszku metalicznego rozpuszczonego w specjalnej substancji (podobnej do znanych w medycynie) z dodatkiem elastomeru. W dodatku w momencie nakładania ma temperaturę pokojową. Następnie warstwa nakładanego z dyszy materiału jest spiekana z poprzednimi warstwami w podwyższonej temperaturze wytwarzanej w piecu.

Technika została opisana w specjalistycznym czasopiśmie "Advanced Functional Materials".

M. U.