Takiej supernowej ludzkość jeszcze nie widziała

Takiej supernowej ludzkość jeszcze nie widziała
Dwa razy większa niż poprzedni znany rekord jest supernowa odkryta przez program badawczy ASASSN (All-Sky Automated Survey for SuperNovae), który obserwuje przestrzeń kosmiczną za pomocą sieci teleskopów rozmieszczonych na całej Ziemi. Do eksplozji tej, oznaczonej ASASSN-15lh, doszło w odległości 3,8 mld lat świetlnych od Ziemi.

Supernowa odkryta właśnie przez uczonych, którzy opisują ją w magazynie „Science” podaje w wątpliwość dotychczasowe teorie dotyczące tefo rodzaju wydarzeń kosmicznych. Jej skala i poziom emisji energii jest tak gigantyczny, że astronomowie zastanawiają się, co mogłoby być źródłem tak wielkiego wybuchu.

Supernowa to w astronomii termin określający kilka rodzajów kosmicznych eksplozji, które powodują powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach bądź miesiącach staje się niemal niewidoczny. Istnieją dwie możliwe drogi prowadzące do takiego wybuchu:  w jądrze masywnej gwiazdy przestały zachodzić reakcje termojądrowe i pozbawiona ciśnienia promieniowania gwiazda zaczyna zapadać się pod własnym ciężarem, lub też biały karzeł tak długo pobierał masę z sąsiedniej gwiazdy, aż przekroczył masę Chandrasekhara, co spowodowało eksplozję termojądrową. W obydwu przypadkach, następująca eksplozja supernowej z ogromną siłą wyrzuca w przestrzeń większość lub całą materię gwiazdy. Utworzona w ten sposób mgławica jest bardzo nietrwała i ulega całkowitemu zniszczeniu już po okresie kilkudziesięciu tysięcy lat, znikając zupełnie bez śladu. Z tego powodu w Drodze Mlecznej znamy obecnie zaledwie 265 pozostałości po supernowych, choć szacunkowa liczba tego rodzaju wybuchów w ciągu ostatnich kilku miliardów lat jest rzędu wielu milionów.