Najmniejszy rozrusznik już w polskich sercach
Najmniejsze na świecie rozruszniki serca wszczepili polscy kardiochirurdzy ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu oraz ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Urządzenie ma rozmiary niewielkiej bateryjki o długości 24 mm, ok. 6 mm średnicy i waży 1 gram. Jest o 90 proc. mniejsze i lżejsze od zazwyczaj stosowanych rozruszników.
Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Przemysław Mitkowski z Poznania, „Urządzenie wprowadzane jest do prawej komory serca, tam jest zaczepiane i tam zostaje. Nie ma żadnej części, które wychodzi poza serce”. Nowy typ rozrusznika nie ma ruchomej elektrody, która ugina się podczas pracy nawet sto tysięcy razy dziennie, co często prowadzi do uszkodzeń.
Nowy typ urządzenia to Medtronic Micra, najmniejszy przezskórny układ do stymulacji serca (TPS, Transcatheter Pacing System). Implantowany jest w całości z dostępu naczyniowego bez konieczności wykonywania cięcia chirurgicznego. Żywotność pracy urządzenia pozwala na jego działanie przez około 10 lat (7 – 15 lat). Implant w sercu współpracuje z kieszonkowym nadajnikiem.