Satelity kierują satelitami
Firma Deep Space Industries opracowała we współpracy z kanadyjskim Uniwersytetem w Toronto system, który przenosi zadanie sterowania niewielkimi satelitami z człowieka na maszynę a dokładniej na innego satelitę. Docelowo to rozwiązanie ma prowadzić do powstania autonomicznych układów typu roje nanosatelitów.
Podczas demonstracji niewielki satelita CanX-4 programował ruchy innego satelity CanX-5. Była to symulacja zmiany orbity przy użyciu układu napędowego sterowanego satelity. Sygnały przesyłane były za pomocą specjalnej sieci łączności radiowej. Był to pierwszy przypadek, w którym jedna bezzałogowa jednostka kosmiczna „dowodziła” drugą, bez udziału ludzkiego operatora.
Dotychczas sterowanie satelitami, nawet tymi najmniejszymi było zadaniem ludzkim. To człowiek musiał zadbać o to, aby urządzenia zajęły właściwe orbity, zmieniły je w razie potrzeby, oraz choćby o to, aby nie zderzały się ze sobą. W dużych zespołach lub rojach nanosatelitów staje się to zadanie trudne i uciążliwe. Stąd dążenie do automatyzacji sterowania.