Szkła z potencjałem
Soczewki kontaktowe monitorujące parametry zdrowotne i oferujące rozszerzoną rzeczywistość to nie nowa koncepcja. Pracowało nad nią wiele firm i ośrodków badawczych, w tym Google, które około dwa lata temu obiecało cukrzykom wygodne testy glukozy za pomocą takich szkieł. Być może jednak pierwszym przełomowym produktem będzie technologia opracowana przez mniej znany instytut FII z Uniwersytetu Południowej Australii.
Pomóc ma w tym technologia refleksyjnej powłoki polimerowej, opracowana przez Australijczyków z myślą o przemyśle samochodowym. Okazało się, że można ją z powodzeniem wykorzystać również w szkłach kontaktowych. Biokompatybilny polimer o nazwie PEDOT o doskonałej przewodności elektrycznej jest wytwarzany techniką wzrostu na powierzchni soczewek.
Przewodnictwo elektryczne stwarza możliwość budowy obwodów elektronicznych na powierzchni soczewek. Mogłyby powstać z nich wyświetlacze i czujniki biomarkerów w organizmie, w tym wspomnianego poziomu glukozy. Pozostaje stworzyć o tego technologię odczytu pobranych danych. Informacja o osiągnięciach Australijczyków ukazała się w „Applied Materials & Interfaces.”