Lista najrzadszych minerałów
Według studium opublikowanego w branżowym czasopiśmie “American Mineralogist” łączna liczba znanych nam minerałów wynosi 5000. Około połowa z nich określana jest jako ekstremalnie rzadkie, występujące na naszej planecie w mniejszych ilościach niż diamenty, które, jak podają uczeni, występują i są wydobywane w ok. siedmiuset lokalizacjach na świecie.
To nieomal pospolite występowanie w porównaniu z „fingerytem” (ang. nazwa „fingerite”) który jest odmianą wanadanu miedzi o wzorze chemicznym: β-Cu2V2O5. Jest tylko jedno znane miejsce na Ziemi, w którym ten minerał występuje – szczyt wulkanu Izalco w Salwadorze. Z kolei„hazenit” (ang. nazwa „hazenite”), o wzorze chemicznym: KNaMg2(PO4)2·14H2O, pojawia się tylko w kalifornijskim Jeziorze Mono i to w dodatku jedynie w niektóre dni roku.
Wymienione minerały zajmują czołowe pozycje na liście najrzadszych na naszej planecie. Globalna ilość tych najrzadszych nie przekracza zwykle objętości jednej kosteczki cukru. Z drugiej strony niemal 100 proc. materiału budulcowego skorupy ziemskiej stanowi grupa stu najczęściej spotykanych minerałów.