Falowe „linie papilarne”
Zespół naukowców z Binghamton University zbadał zapisy fal mózgowych kilkudziesięciu osób, powstałych w reakcji na bodźce. Okazało się, że na tyle różnią się one od siebie, że można na ich podstawie stworzyć swoisty mózgowy „odcisk palca”, odpowiadający każdemu człowiekowi z osobna i pozwalający na jego identyfikację.
Badanym pokazywano szereg obrazów mających wywołać określone reakcje i w tym czasie śledzono wykres aktywności ich mózgu. U różnych osób była ona na tyle rozbieżna, że komputer potrafił na tej podstawie ze stuprocentową skutecznością wskazać daną osobę. Specjaliści zwracają uwagę, że powstaje w ten sposób kolejny parametr biometryczny.
Identyfikacja osób po wzorcu fal mózgowych pomagałaby w tworzeniu rozmaitych zabezpieczeń. Potencjalnie wiąże się to jednak z pewnym zagrożeniem. Ewentualne „zhakowanie” czyjegoś mózgu może wystawić jego właściciela na ogromne niebezpieczeństwo. Rodzi też podejrzenie, czy władze nie skorzystają okazji, aby mieć kolejne pole do inwigilacji obywateli.