Program komputerowy przemówi każdym głosem

Program komputerowy przemówi każdym głosem
Firma Adobe poinformowała o pracach nad oprogramowaniem, które na podstawie próbek głosu wygeneruje dowolne słowa. Nawet te, które... nigdy nie zostały wypowiedziane! Narzędzie znane jest na razie pod nazwą Project VoCo i oferuje także standardowe funkcje edycyjne tłumienia szumów i hałasów.

Generator odtwarzający głos z próbek wzbudza zrozumiałe emocje. Programowi komputerowemu wystarczy "wsłuchanie się" w 20 minut zarejestrowanej mowy danego człowieka, by z zebranych fonemów był w stanie wygenerować zupełnie nowe słowa, ale wypowiedziane tym samym głosem co na nagraniu. Wykorzystane algorytmy pozwalają najpierw uchwycić charakterystyczne cechy mowy oryginału, a następnie syntetyzować na tej podstawie dowolną wypowiedź.

Kierując się tym opisem, można mieć oczywiście spore obawy, czy oprogramowanie nie będzie służyć różnego rodzaju przestępcom i oszustom. Jednocześnie nie da się ukryć, że stwarza ono bardzo ciekawe możliwości - np. wówczas, gdy chcielibyśmy „ożywić” głosowo nieżyjącą już osobę, porozmawiać z nią lub podłożyć głos sławnego aktora do wybranego przez nas tekstu.