Planeta X wytłumaczy nietypowe nachylenia

Planeta X wytłumaczy nietypowe nachylenia
Jak wskazują najnowsze odkrycia, hipotetyczna, dziewiąta planeta na zewnętrznej krawędzi Układu Słonecznego, której istnienie zostało w styczniu 2016 r. przewidziane przez Konstantina Batygina i Mike’a Browna z Caltechu, może odpowiadać za obserwowane od dawna, nietypowe nachylenie Słońca, albo odwrotnie - nachylenie płaszczyzny orbit planet do osi rotacji gwiazdy.

Wszystkie planety Układu Słonecznego krążą wokół Słońca w niemal jednakowej płaszczyźnie. Jest ona jednak nachylona o 6 stopni względem osi rotacji Słońca - przez co wydaje się, jakby to Słońce było nieznacznie odchylone. Jak dotąd nikomu nie udało się przekonująco wytłumaczyć tej konfiguracji. Istnienie dodatkowego, dużego obiektu, wyjaśniałoby sprawę.

Zgodnie z obliczeniami Browna i Batygina, planeta X, czy też nr 9, wydaje się krążyć wokół Słońca po orbicie nachylonej o 30 stopni w stosunku do płaszczyzny orbit pozostałych planet, wpływając przy tym na wiele obiektów Pasa Kuipera, których nietypowe parametry orbitalne doprowadziły do wniosku mówiącego o jej istnieniu. Naukowcy nie wykluczają, że istnienie dziewiątej planety wytłumaczy jeszcze wiele innych zagadek Układu Słonecznego.