Aplikacja, która pokaże daltonistom kolory

Aplikacja, która pokaże daltonistom kolory
Zespół Microsoftu stworzył aplikację Color Binoculars - dla urządzeń z systemem iOS. Pozwala ona osobom z daltonizmem rozpoznawać trzy kolory świata poprzez ich iPhone’a lub iPada. Color Binoculars umożliwia zmianę barw (czerwonej, zielonej oraz niebieskiej) i sprawia, że da się je odróżnić łatwiej niż zwykle, bez specjalnych soczewek czy okularów.

Ślepota barw popularnie zwana jest daltonizmem, choć w rzeczywistości występuje w niej cała gama zaburzeń wzroku, dotycząca wielu kolorów. Zależnie od wady, związane jest to z widzeniem tylko niektórych barw lub - w najgorszym wypadku - wszystkich. Program Microsoftu sprawia, że czerwone obiekty stają się jaśniejsze, a zielone ciemniejsze, aby pomóc w ich odróżnieniu tym, którzy nie widzą różnicy między barwami.

Według pierwszych informacji, aplikacja radzi sobie z trzema rodzajami ślepoty barw. Z protanomalią, czyli obniżoną percepcją nasycenia i jaskrawości czerwieni, z deuteranomalią - obniżoną percepcją nasycenia (ale nie jaskrawości) zieleni, oraz z tritanomalią - obniżoną percepcją barwy niebieskiej.