Energia z deszczu

Energia z deszczu
Zespół naukowców z chińskich uczelni Yunnan Normal University i Ocean University of China odkrył, że zastosowanie grafenu w panelach słonecznych pozwala wykorzystać deszcz jako dodatkowe źródło energii. Zazwyczaj podczas mocnego zachmurzenia panele mają niską efektywność, a tak się składa, że wtedy też często pada deszcz.

Badacze umieścili warstwę grafenu na górnej części panelu słonecznego. Dodatnio naładowane jony, obecne w wielu solach w deszczu, oddziałują z elektronami grafenu i w ten sposób powstaje prąd. Niestety, sprawność tych ogniw jest wciąż niewysoka - wynosi 6,53%, czyli mało w porównaniu z 22% standardowych obecnie ogniw słonecznych.

Badania jednak wciąż trwają. Naukowcy mają nadzieję poprawić efektywność deszczowych instalacji, jak to się działo przez lata z bateriami słonecznymi. Nowa technologia będzie niezwykle przydatna zwłaszcza w regionach, gdzie opady deszczu są na porządku dziennym. Panele tego rodzaju mogą generować energię zarówno ze Słońca, podczas słonecznych dni, jak i wtedy gdy niebo zostanie pokryte chmurami i pojawi się deszcz - tak w dzień, jak i w nocy.