Tajemnicza gwiazda na celowniku

Tajemnicza gwiazda na celowniku
SETI prowadzi nasłuch gwiazdy Tabby (KIC 8462852), która znana jest z niezwykłych anomalii dotyczących zmian swojej jasności. Kierownik działu badań Instytutu SETI Berkeley, Dan Werthimer, mówi, że obserwacje te wprawdzie dają szansę znalezienia kosmicznego inteligentnego życia zaledwie jedną na milion, ale skoro pojawia się taka możliwość, nie możemy jej zmarnować.

W projekcie SETI już wcześniej wykonano szereg obserwacji radiowych tej gwiazdy przy pomocy sieci Teleskopów Allena - jednak bez wykrycia jakichkolwiek sygnałów od hipotetycznych istot inteligentnych. Obecnie zespół astronomów z SETI Berkeley wznowił swoje starania. KIC 8462852 obserwowano na falach radiowych za pomocą radioteleskopu Green Bank w Wirginii Zachodniej, w ostatnim tygodniu października 2016 r.

Teleskop Keplera już od 2009 r. rejestruje regularne, powtarzalne zjawiska dotyczące jasności kosmicznych obiektów. Wynikają one z cykli obrotu egzoplanet wokół odległych słońc. W przypadku KIC 8462852 odnotowano jednak dziwne, nieregularne spadki jasności - dwa niewielkie w 2009 r., duży w 2011 i serię wielu spadków w 2013 r. Wobec tak dziwnych wyników obserwacji i wykluczenia wielu innych przyczyn, awarii, błędów, obłoku pyłu (gwiazda jest już stosunkowo wiekowa), nawet ludzie nauki zaczęli przebąkiwać o możliwości istnienia w sąsiedztwie gwiazdy położonej na granicach konstelacji Lutni i Łabędzia… megastruktur stworzonych przez zaawansowaną cywilizację.