Doładować smartfona ruchem palców

Doładować smartfona ruchem palców
Zespół badawczy ze stanowego Uniwersytetu w Michigan opracował technologię FENG, która pozwala generować energię elektryczną z podłoża, na które wywierana jest siła nacisku.

Zaprezentowane przez naukowców urządzenie o grubości kartki papieru składa się z cienkich warstw krzemu, srebra, poliamidu i polipropylenu. Umieszczone w nich jony pozwalają na wytwarzanie energii, gdy warstwa nanogeneratora jest ściskana pod wpływem ruchów człowieka lub energii mechanicznej. Podczas testów udało się zasilać ekran dotykowy, 20 diod LED oraz elastyczną klawiaturę – wszystko tylko dzięki dotykaniu lub naciskaniu, bez potrzeby korzystania baterii.

Naukowcy twierdzą, że opracowywana przez nich technologia przyjęłaby się w urządzeniach elektrycznych wyposażonych w ekrany dotykowe. Wykorzystana do produkcji smartfonów, smartwatchów i tabletów pozwoliłaby na doładowywanie baterii w ciągu dnia bez konieczności podłączania do stałego źródła napięcia. Użytkownik, dotykając ekran, sam ładowałby ogniwo swojego urządzenia.