Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Siarka zamiast wody, czyli marsjański beton

Siarka zamiast wody, czyli marsjański beton
Przepis na beton, z którego będzie można zbudować bazę na Marsie, przygotował zespół specjalistów z amerykańskiego Northwestern University. Na Ziemi do produkcji tego materiału potrzeba sporo wody w stanie ciekłym. Na Marsie, przynajmniej z tego, co na razie wiemy, będzie o nią trudniej. Dlatego naukowcy szukają innych rozwiązań.

Ich pomysł to zastosowanie stopionej siarki, która po połączeniu z marsjańską glebą powinna dać materiał budowlany o dobrych właściwościach. Charakteryzowałby się wytrzymałością na ściskanie rzędu 50 MPa, czyli trzy razy mniej niż beton używany w specjalistycznym budownictwie na Ziemi. Nie stanowiłoby to jednak problemu, bo na Marsie panuje trzykrotnie słabsza grawitacja – tamtejsze 50 MPa odpowiada ziemskiej wytrzymałości 150 MPa.

Marsjański beton w pełni poddaje się recyklingowi, tak więc raz wyprodukowany może posłużyć do wytworzenia nowych struktur. Ponadto jest odporny na działanie kwasów, soli oraz niskich temperatur. Aby jednak w ogóle mógł powstać, potrzeba zmieszać stopioną siarkę z marsjańską glebą w stosunku 1:1.