Syntetyczne życie
Nowy organizm zdolny jest do replikacji. Badaczom udało się wykreować dwie nowe, poza czterema znanymi z natury, zasady azotowe - d5SICS i dNaM, oznaczone literkami X i Y. Uczeni z tego samego instytutu stworzyli podobny organizm już w 2014 r., jednak nie był on stabilny. Z czasem, gdy rósł i dochodziło do replikacji (powstania dwóch cząsteczek potomnych z jednej cząsteczki macierzystej DNA), gdzieś po drodze gubiły się nowe, syntetyczne zasady azotowe.
Teraz uczeni znaleźli na to sposób. Dzięki wprowadzeniu nowej cząsteczki, która bardziej wydajnie niż dotąd transportuje przez błonę komórkową nukleotydy (podstawowe składniki strukturalne DNA i RNA), proces replikacji przebiega prawidłowo. Zmodyfikowano też samą zasadę Y, by była lepiej rozpoznawana przez enzymy odpowiedzialne za proces replikacji. W efekcie syntetyczne związki są zachowane w DNA nawet po sześćdziesięciu replikacjach.
Potencjalnych zastosowań dla nowego odkrycia jest wiele. Można by np. pokusić się o stworzenie bakterii, w której DNA byłyby zapisane działania, jakich normalne mikroby nie wykonują - np. związane z leczeniem czy biopaliwami. Jednak świat nauki najbardziej ekscytuje powstanie zupełnie nowej biologii syntetycznej. Dzięki temu, przynajmniej teoretycznie, byłoby możliwe tworzenie nowych form życia, o cechach niewystępujących w naturze. Choć do tego droga jeszcze daleka.