Zero absolutne coraz bliżej

Zero absolutne coraz bliżej
Naukowcy z amerykańskiego instytutu NIST i Uniwersytetu Stanowego w Maryland po raz pierwszy w historii schłodzili obiekt mechaniczny do temperatury poniżej limitu kwantowego. Wykonany z aluminium miniaturowy bęben o szerokości 20 μm (mikrometrów) i grubości 100 nm (nanometrów) udało się schłodzić do temperatury 360 μK (mikrokelwinów).

Uzyskany wynik był zaskoczeniem dla samych badaczy. Osiągnęli temperaturę pięciokrotnie niższą, niż przewidują prawa fizyki, i dziesięć tysięcy razy niższą, niż panująca w próżni. Nie sądzili, że uda im się zejść do tak niskiego poziomu. Wyniki doświadczeń opublikowali w piśmie "Nature".

Ekstremalnie niskie temperatury uzyskuje się dzięki laserom, które spowalniają ruch atomów. Im światło lasera jest bardziej skoncentrowane, tym efekt okazuje się lepszy. Tym razem eksperci zastosowali nową technikę, tzw. ściśniętego światła. Charakteryzuje się niskimi zakłóceniami kwantowymi, które przeszkadzają w schładzaniu obiektów. Wyznaczają one granicę, czyli wspomniany wcześniej limit kwantowy.