Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Woda na Ziemi pochodzi… z Ziemi

Woda na Ziemi pochodzi… z Ziemi
Geolodzy z Uniwersytetu w Saskatchewan w Kanadzie obliczyli za pomocą skomplikowanych symulacji, że wielkie ilości wody mogą powstawać bezpośrednio dzięki reakcjom chemicznym zachodzącym na głębokości nawet 1 tys. km, w płaszczu Ziemi. Zmienia to nieco pogląd na pochodzenie ziemskiej wody, o której dotychczas popularnie sądzono, że dostarczana była na Ziemię przez miliardy lat przez planetoidy i komety.

Wody we wnętrzu naszej planety może być tyle, ile znajduje się jej w większości oceanów. Powstaje tam w temperaturze ok. 1400°C i pod ciśnieniem 20 tys. razy większym od atmosferycznego. Krzemionka może tam reagować z wodorem, dzięki czemu tworzą się ciekła woda i wodorek krzemu (SiH4). H2O pozostaje uwięziona w kryształach skalnych, ponieważ nie przenika przez nie tak łatwo jak wodór. Z czasem wydostaje się na powierzchnię (w skałach wyrzucanych np. w erupcjach wulkanu), zasilając światowe zbiorniki.

Warto przypomnieć, że również kanadyjscy uczeni dokonali niedawno sensacyjnego odkrycia podczas swoich prac w Kidd Mine, najgłębszej na świecie kopalni miedzi i cynku. Znaleziskiem była najstarsza woda świata, która znajdowała się aż 3 km pod ziemią. Jej wiek oszacowano na 2 miliardy lat…