Miejska farma nakarmi Szanghaj

Miejska farma nakarmi Szanghaj
W Szanghaju ma zostać zbudowana pierwsza wertykalna miejska farma, o nazwie Sunqiao Urban Agricultural District. Wyrośnie na wschód od centrum miasta, w połowie drogi na lotnisko. Składać się będzie z ponad dwudziestu kilkupiętrowych, przeszklonych budynków przypominających biurowce. Za projektem stoi amerykańskie biuro architektoniczne Sasaki.

Planiści przewidują sporą różnorodność upraw. Znajdą się tam m.in. hodowle alg, hydroponiczne szklarnie pływające po kanale, ściany obsadzone roślinami, a nawet biblioteka nasienna - ale kompleks ma też pełnić funkcję centrum agrotechnologicznego. W laboratoriach będzie prowadzona działalność naukowa oraz edukacyjna.

Sunqiao Urban Agricultural District ma ni mniej ni więcej tylko żywić populację Szanghaju, czyli 24 mln ludzi! Farma stanie się podstawowym dostawcą warzyw do miasta. W szczególności nastawia się na łatwe w uprawie rośliny liściaste, takie jak szpinak, bok-choi czy rukiew wodna, które stanowią aż 56% całej warzywnej diety mieszkańców.