LIGO i kolejna detekcja

LIGO i kolejna detekcja
Detekcje fal grawitacyjnych stają się już niemal rutynowym zajęciem współczesnych astrofizyków. Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) po raz trzeci zarejestrował zmarszczki czasoprzestrzeni wywołane połączeniem czarnych dziur. Odkrycia dokonano w ramach rundy obserwacyjnej LIGO, trwającej od 30 listopada 2016 r. do lata 2017 r. Zjawisko oznaczone jako GW170104 zarejestrowano 4 stycznia.

Detekcja fal grawitacyjnych GW170104 wskazuje, że przynajmniej jedna z czarnych dziur nie obracała się dookoła swojej osi zgodnie z ruchem orbitalnym. Jest to zgodne z jednym z dwóch głównych modeli opisujących powstawanie układu podwójnego czarnych dziur. Konkurencyjna teoria zakłada, iż czarne dziury powstają razem, gdy gwiazdy układu podwójnego kończą swoją ewolucję i zapadają się do czarnych dziur.

Obserwatorium LIGO to dwie identyczne instalacje, oddalone od siebie o ponad 3 tys. km. Jedna z nich znajduje się w Hanford, w pobliżu Richland w stanie Waszyngton, a druga w Livingston, w stanie Luizjana. Detektory LIGO są w stanie odkryć przechodzącą falę grawitacyjną, mierząc zakłócenia czasoprzestrzeni rzędu dziesięciotysięcznych części średnicy protonu.