Nowy barion i kolejny cios w Model Standardowy

Nowy barion i kolejny cios w Model Standardowy
Jak podało czasopismo "Physical Review Letters", fizycy z CERN pod Genewą zarejestrowali w Wielkim Zderzaczu Hadronów nową cząstkę, nazwaną barionem Xi-cc ++. Jest nietypowa – w przeciwieństwie do innych cząstek zamiast oddziaływań wzajemnych (silnych) trzech kwarków, widać w niej dwa ciężkie (powabne) kwarki, wokół których krąży lżejszy kwark, co przypomina układ podwójny gwiazd.

Barion Xi-cc ++ ma ładunek dodatni dwa razy wyższy od protonu i jest od niego prawie cztery razy cięższy. Należy do cząstek niestabilnych – rozpada się po ułamku sekundy. Dotychczasowe próby odnalezienia barionów podwójnie powabnych nie były rozstrzygające, a odkrycia nie zgadzały się z Modelem Standardowym, co wprawiało naukowców w spore zakłopotanie. Jednak dane zebrane z eksperymentu LHCb pokazują, że podczas zderzeń udało się wyprodukować ponad trzysta cząstek Xi cc++.

Nawet jeśli nowy barion ratuje Model Standardowy, to pojawiają się dla tegoż nowe kłopoty z innej strony. Międzynarodowy zespół fizyków opublikował w "Nature" wyniki badań, z których wynika, że podczas rozpadów mezonów B poziom rozpadów taonowych jest znacznie wyższy niż innych leptonów. Narusza to zasadę uniwersalności leptonów, będącą jednym z filarów Modelu Standardowego. Zasada mówi, że świat wchodzi w interakcje ze wszystkimi leptonami w ten sam sposób. Nie ma jednak gwarancji, że będzie tak samo, gdy odkryjemy nowe cząstki lub siły. Uniwersalność leptonów jest zapisana w Modelu Standardowym. Jeżeli ją zaburzymy, będziemy mogli powiedzieć, że znaleźliśmy dowody na istnienie niestandardowej fizyki.