Początek kwantowej komunikacji satelitarnej

Początek kwantowej komunikacji satelitarnej
Chiński satelita Micius z powodzeniem dostarczył do stacji naziemnych pary splątanych fotonów. Splątane cząstki przebyły trasę o rekordowej długości - 1600 do 2400 km. Wydarzenie uważa się za kamień milowy w rozwoju telekomunikacji kwantowej. Dla porównania, poprzedni rekord komunikacji kwantowej wynosił ok. 100 km.

Micius transmitował sygnał do trzech stacji naziemnych, oddalonych od siebie o kilometr. Na jego pokładzie umieszczono kryształ, który generuje pary splątanych fotonów. Satelitę wyposażono w system laserowy oraz rozdzielacz wiązki, tworzący dwie odrębne polaryzacje światła. Fotony oscylowały w dwóch możliwych kierunkach - jeden do transmisji, drugi do jego odbioru.

Satelita jest kierowany przez Chińską Akademię Nauk, jednak cały projekt ma charakter międzynarodowy. Na naszym kontynencie również znajduje się stacja odbiorcza telekomunikacji kwantowej, którą nadzorują Uniwersytet Wiedeński oraz Austriacka Akademia Nauk. Sukces Chińczyków może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do powstania azjatycko-europejskiej sieci kwantowej.