Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jowisz najstarszy!

Jowisz najstarszy!
Najstarszą planetą Układu Słonecznego okazuje się Jowisz. Tak twierdzą naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory oraz Instytutu Paleontologii Uniwersytetu w Münster. W wyniku badania izotopów wolframu i molibdenu w meteorytach żelaznych doszli do wniosku, że pochodzą one z dwóch skupisk, które zostały oddzielone od siebie gdzieś pomiędzy milionem a 3-4 milionami lat po uformowaniu się Układu Słonecznego.

Najbardziej racjonalnym wyjaśnieniem rozdzielenia tych skupisk jest fakt powstania Jowisza, który stworzył lukę w dysku protoplanetarnym i zapobiegł wymianie materiału pomiędzy nimi. Jądro Jowisza uformowało się więc znacznie wcześniej, niż rozproszyła się mgławica Układu Słonecznego. Analiza wykazała, że miało to miejsce zaledwie milion lat po powstaniu Układu.

Naukowcy odkryli też, że w ciągu miliona lat jądro Jowisza zyskało masę równą blisko dwudziestu mas Ziemi, a później przez kolejne 3-4 mln lat masa planety wzrosła do pięćdziesięciu mas Ziemi. Dotychczasowe teorie dotyczące gazowych olbrzymów mówiły, że powstają one wokół jąder o masie 10-20 mas Ziemi, a następnie wokół jąder dochodzi do akumulacji gazów. Z tego zaś wniosek, że planety takie muszą tworzyć się przed zaniknięciem mgławicy, która przestała istnieć 1-10 mln lat po powstaniu Układu Słonecznego.