Eksperckie „NIE” dla robotów-zabójców!

Eksperckie „NIE” dla robotów-zabójców!
Elon Musk, Mustafa Suleyman (współzałożyciel Google DeepMind) oraz 114 innych ekspertów specjalizujących się w pracach nad sztuczną inteligencją i robotyką, podpisało list otwarty do Organizacji Narodów Zjednoczonych z żądaniem zakazu rozwijania robotów bojowych i jakichkolwiek autonomicznych systemów militarnych o przeznaczeniu wojskowym.

W liście używa się określenia "śmiercionośna autonomiczna broń” jako terminu ogólnego, oznaczającego różnego typu systemy (w tym m.in. bojowe drony, autonomiczne karabiny maszynowe, autonomiczne czołgi oraz jakiekolwiek inne rodzaje uzbrojenia kontrolowane przez sztuczną inteligencję), które mogłoby w przyszłych wojnach trafić na pola bitwy.

Ruch na rzecz zakazu broni autonomicznej i robotycznej ma już wiele lat. Kolejne dyskusje, tym razem o charakterze formalnym, zostały zaplanowane początkowo na 21 sierpnia tego roku. ONZ przełożyła jednak spotkanie na listopad. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że nawet wprowadzenie przez ONZ konwencji zakazującej tego rodzaju uzbrojenia może być fikcją.