Co dwie głowy, to nie jedna – szympansy zdolne do spontanicznej współpracy

Co dwie głowy, to nie jedna  – szympansy zdolne do spontanicznej współpracy
Nowe badania, opublikowane na łamach Scientific Reports, ujawniają nieznaną dotychczas złożoność społecznych zachowań szympansów. Naukowcy z uniwersytetów w Kyoto i Oxfordzie wykazali, że zwierzęta te potrafią w parach rozwiązywać proste zadania liczbowe "na zmianę", a współpracę nawiązują naturalnie, bez wskazówek ze strony opiekunów. Rzuca to nowe światło na rolę pracy zespołowej w ewolucji naszych przodków.

Badaniu poddano sześć szympansów (trzy pary matka-potomek). Zwierzęta miały do dyspozycji podzielony ekran dotykowy, na którego połówkach pojawiały się po cztery wybrane liczby z zakresu od 1 do 8. Każda para miała za zadanie wskazywać liczby w poprawnej kolejności. Zwierzęta potrafiły wcześniej wykonywać to zadanie indywidualnie, nie uczono ich jednak działania w parach. Wystarczyła tylko krótka seria prób i błędów, aby szympansy nauczyły się współpracować.

Co ciekawe, młode szympansy reagowały szybciej i popełniały mniej błędów od swoich matek, pomimo tego, że to starsze małpy lepiej radziły sobie w testach indywidualnych. Naukowcy sugerują, że - podobnie jak ludzkie dzieci - również młode szympansy mają znakomicie rozwiniętą umiejętność obserwacji i powielania wzorców przejętych od starszych osobników. Postawione przed szympansami zadanie, choć nie wydaje się skomplikowane, dowodzi jak złożone są relacje społeczne wśród tych naczelnych. Zdolność do przejmowania perspektywy innych osobników swojego gatunku leży u podstaw skutecznej komunikacji. Może także sugerować umiejętność odczuwania empatii.

Przebieg badania można zobaczyć na YouTube

 

Źródła i zdjęcie:
www.ox.ac.uk
www.nature.com

static.pexels.com