Orangutan z Tapanuli - dopiero odkryty, już zagrożony

Orangutan z Tapanuli - dopiero odkryty, już zagrożony
Do znanych nauce gatunków orangutana tj. orangutana borneańskiego (Pongo pygmaeus) i sumatrzańskiego (Pongo abelii) dołączył właśnie trzeci, zwany orangutanem z Tapanuli (Pongo tapanuliensis). Niestety, na świecie pozostało już tylko ok. 800 osobników.

Osobliwą populację tych zwierząt zaobserwowano po raz pierwszy na Sumatrze w 1997 roku. Dopiero niedawno międzynarodowy zespół naukowców potwierdził, że mamy do czynienia z nowym gatunkiem. Swoje odkrycie opublikowali oni w czasopiśmie Current Biology.

W trakcie wieloletnich badań przeprowadzono m.in. kompletną analizę genomu 37 osobników, która wykazała, że orangutany z Tapanuli stanowią odrębną grupę organizmów, która oddzieliła się od swoich krewnych z Borneo mniej niż 700 000 lat temu. Uwagę naukowców przykuły także anatomiczne różnice w budowie czaszki tych orangutanów oraz odrębne wzory nawoływań samców tego gatunku.

Nowo odkryty orangutan z Tapanuli trafił wprost na listę krytycznie zagrożonych gatunków, co czyni go najbardziej zagrożonym przedstawicielem małp człekokształtnych na świecie.

źródło: BBC.com, zdjęcie: Pixabay.com