Zanieczyszczone powietrze sprzyja osteoporozie

Zanieczyszczone powietrze sprzyja osteoporozie
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku przekonują, że osoby żyjące w zanieczyszczonym środowisku są bardziej narażone na osłabienie struktury kości i złamania w starszym wieku. Swoje badania opublikowali właśnie w prestiżowym czasopiśmie medycznym The Lancet.

W badaniu przeanalizowano dane zebrane od ponad 9 milionów pacjentów. Wykazano, że zanieczyszczenia powietrza emitowane przez transport drogowy powodują znaczne obniżenie gęstości kości. Naukowcy uważają, że stałe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu wpływają bezpośrednio na produkcję kluczowych hormonów i minerałów, co z czasem prowadzi do osteoporozy.

Z innego raportu opublikowanego w tym samym czasopiśmie wynika, że w 2015 roku zanieczyszczenie wody, powietrza i gleby było przyczyną ponad 9 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. Tym samym odpowiada ono za więcej zgonów niż AIDS, gruźlica i malaria razem wzięte. Żyjąc w zanieczyszczonym środowisku jesteśmy bardziej narażeni na m.in. choroby układu oddechowego, układu krążenia czy choroby nowotworowe. Teraz do tej listy należy dopisać także osteoporozę.

źródła: Telegraph.co.uk, Npr.org; zdjęcie: Pixabay.com