Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Użyj smartfona do poszukiwania ciemnej materii

Użyj smartfona do poszukiwania ciemnej materii
W sklepie Google Play dostępna jest już całkowicie za darmo aplikacja CREDO Detector. Dzięki niej możesz zmienić swój telefon z Androidem w detektor promieniowania kosmicznego i tym samym dołożyć cegiełkę do rozwoju międzynarodowego projektu naukowego.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy stale wystawieni na działanie promieniowania kosmicznego. Cząstki tego promieniowania wpadają właśnie do ziemskiej atmosfery z prędkością bliską prędkości światła, gdzie zderzają się z obecnymi w niej atomami gazów. Zainicjowane zderzeniami kaskady cząstek promieniowania wtórnego docierają do Ziemi na obszarach setek kilometrów kwadratowych. Zarejestrowanie jak największej liczby takich cząstek i ich późniejsza analiza to jedyny sposób na dokładne zbadanie tego niesamowitego zjawiska. Możliwe, że zgłębimy w ten sposób naturę hipotetycznej ciemnej materii - wielu naukowców podejrzewa, że to właśnie jej rozpad jest jednym ze źródeł promieniowania kosmicznego.

Projekt CREDO (od ang. Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory) zainicjowali końcem sierpnia 2016 roku polscy naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Ma on na celu zaangażowanie jak największej ilości osób w budowę globalnego systemu detektorów promieniowania kosmicznego, dzięki któremu możliwe będzie zbadanie istoty ciemnej materii. Dzięki światłoczułej matrycy i modułowi GPS Twój smartfon doskonale sprawdzi się w roli detektora docierających do nas z kosmosu cząstek. Wystarczy zainstalować darmową aplikację, podłączyć telefon do ładowarki i ułożyć go poziomo np. położyć na stole lub nocnej szafce. Telefon automatycznie prześle zebrane dane do autorów aplikacji, a Ty będziesz na bieżąco informowany o wynikach.

Miejmy nadzieję, że rozpowszechnienie nowej wersji aplikacji poprzez sklep Google Play przyczyni się do wzrostu zainteresowania tym projektem, ponieważ jego sukces zależy w dużej mierze od nas - zwykłych użytkowników smartfonów. Zatem do dzieła!

Przykłady innych projektów badawczych, w których może pomóc smartfon: https://mlodytechnik.pl/m-technik/28935-testujemy-aplikacje-udzial-w-programach-naukowych

zdjęcie: Wikimedia.org