Drony pomogą w zwalczaniu komarów

Drony pomogą w zwalczaniu komarów
Komary mogą być nosicielami wielu groźnych chorób tropikalnych, takich jak malaria, gorączka denga czy gorączka zika. Organizacja WeRobotics podjęła próbę przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się tych chorób z pomocą nowoczesnej technologii. Zaprojektowane przez nich drony mają pomagać w redukcji populacji komarów na zagrożonych obszarach..

Rozwiązanie zaproponowane przez WeRobotics opiera się na wykorzystaniu dronów do zdalnego transportu i dystrybucji wysterylizowanych samców komara. Każdy taki pojazd jest w stanie przewieźć tysiące tych stworzeń i - z pomocą specjalnego aplikatora - stopniowo uwalniać je do środowiska. Dzięki temu bezpłodne owady zaczną po pewnym czasie dominować na danym obszarze, co ostatecznie doprowadzi do zmniejszenia się liczebności całej populacji.

Inne sposoby redukowania liczby komarów, takie jak fumigacja (zwalczanie owadów z pomocą dymu lub gazu) czy zastosowanie insektycydów, mogą zagrażać zdrowiu ludzi i zanieczyszczać środowisko naturalne. Metoda opierająca się na wprowadzeniu do środowiska wysterylizowanych osobników pozbawiona jest tych wad. Wykorzystywano już z powodzeniem do "humanitarnego" kontrolowania wielkości populacji różnych gatunków zwierząt, niemniej jednak nikt dotychczas nie używał do tego celu dronów. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest łatwość dotarcia do trudniej dostępnych obszarów, gdzie brakuje dróg, występuje gęste zalesienie itd.

Nowatorska metoda autorstwa WeRobotics przejdzie swoje pierwsze testy jeszcze w 2018 roku.

źródło: BBC.com, zdjęcie: Pexels.com