Baterie z grafenu od Samsunga

Baterie z grafenu od Samsunga
Właśnie odkryto kolejne ciekawe zastosowanie grafenu. Badacze z firmy Samsung opracowali technologię tworzenia nowoczesnych baterii na bazie tego materiału. Charakteryzują się one pięciokrotnie krótszym czasem ładowania i pojemnością większą o 45% w porównaniu do klasycznych akumulatorów litowo-jonowych. Według twórców do pełnego naładowania takiej baterii teoretycznie wystarczy tylko 12 minut.

Naukowcy z Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) we współpracy z Narodowym Uniwersytetem Seulskim oraz firmą Samsung SDI opracowali nowatorski materiał kompozytowy w formie grafenowych kulek, który - jak sami zauważyli - wyglądem przypomina nieco popcorn. Te ciekawe, trójwymiarowe struktury składają się z krzemionkowego rdzenia otoczonego warstwami grafenu. Otrzymano je stosując technikę tzw. chemicznego osadzania z fazy gazowej.

Mikrofotografie (a-g) oraz grafika (h) przedstawiające krok po kroku tworzenie się "grafenowych kulek" na powierzchni nanocząstek krzemionki

 

Gotowy materiał ma - ze względów ekonomicznych - służyć tylko jako powłoka na powierzchni elektrod konwencjonalnych baterii litowo-jonowych. Niemniej jednak takie domieszkowane grafenowymi kulkami ogniwa wykazują wzrost gęstości energii aż o 27,6% w porównaniu do klasycznych akumulatorów i zachowują przy tym do 78,6% pierwotnej pojemności po 500 cyklach ładowania.

Innowacyjny wynalazek może wkrótce znaleźć zastosowanie w urządzeniach mobilnych i laptopach, a także w elektrycznych samochodach. Technologia jego wytwarzania objęta jest już ochroną patentową w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej. Oby na te nowe, wydajne akumulatory nie przyszło nam zbyt długo czekać.

źródła: Techvoid.com, Nature.com, zdjęcia:Pexels.com, Springernature.com