Rewolucja blokowo-łańcuchowa

Rewolucja blokowo-łańcuchowa
Gigant świadczący usługi finansowe na całym świecie, Microsoft, oferuje swoim klientom opcję płatności w systemie łańcucha blokowego dla transakcji między przedsiębiorstwami. Jednocześnie poinformował o uruchomieniu usługi o nazwie "MasterCard Blockchain API", dla deweloperów nowych usług i produktów finansowych.

To posunięcie stanowi pewne zaskoczenie, ponieważ MasterCard dość zdecydowanie odrzucił wcześniej transakcje w kryptowalucie Bitcoin. Jak widać, nie oznacza to, że firma nie docenia potencjału technologii blockchain, która wg niektórych opinii mogłaby w przyszłości zastąpić tradycyjne formy płatności, w tym karty płatnicze.

Niedawno Fundacja Billa i Melindy Gatesów otworzyła platformę płatniczą opartą na łańcuchu bloków, skierowaną do osób bez dostępu do tradycyjnych usług finansowych. Rewolucja blokowa nie ogranicza się jednak tylko do świata finansów. Branże takie jak opieka zdrowotna, lotnictwo, energetyka, dyplomacja i edukacja również badają rozwiązania blokowe. Istnieje nawet koncepcja stworzenia nowego Internetu opartego na blockchain.