Prąd z aminokwasów

Prąd z aminokwasów
Irlandzcy badacze z University of Limerick stworzyli biomateriał na bazie glicyny, który jest w stanie generować prąd elektryczny wystarczający do zasilenia niewielkich urządzeń, takich jak mikrofony w telefonach lub samochodowe czujniki parkowania. Swoje odkrycie opublikowali właśnie w czasopiśmie Nature Materials.

Glicyna to najprostszy spośród podstawowych aminokwasów białkowych. Zalicza się go do grupy aminokwasów endogennych tj. takich, które mogą być syntezowane samodzielnie przez ludzki organizm, przez co nie muszą być dostarczane z pożywieniem. Badacze odkryli, że pod wpływem naprężeń mechanicznych cząsteczki glicyny generują prąd, który można wykorzystać do zasilania małych urządzeń elektrycznych. 

Model cząsteczki glicyny 

Działające w ten sposób materiały zwane są piezoelektrykami i zostały odkryte już w 1880 roku. Należą do nich np. naturalnie występujący kwarc, różnego rodzaju kryształy syntetyczne (np. kryształy winianu sodowo-potasowego) oraz niektóre materiały ceramiczne (np. tytanian baru). Obecnie stosuje się je m.in. w przetwornikach elektroakustycznych (w tym w głośnikach i mikrofonach), wagach analitycznych, a nawet w zapalniczkach.

Piezoelektryk zaproponowany przez naukowców z Irlandii jest bardziej przyjazny środowisku od materiałów stosowanych obecnie. Ponadto jest od nich dużo tańszy - jak zapewniają autorzy koszt produkcji wynosi poniżej 1% dotychczasowej ceny.

W przyszłości naukowcy planują zastosować nowy bio-piezoelektryk w medycynie do stworzenia biodegradowalnych generatorów prądu oraz pomp dozujących leki.

 

źródło: Sciencedaily.com; zdjęcie: wikimedia.org, Pixabay.com