Przez przypadek odkryto samonaprawiające się szkło

Przez przypadek odkryto samonaprawiające się szkło
Nigdy więcej pękniętych ekranów w smartfonach. Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego stworzyli nowe, samonaprawiające się szkło polimerowe, które spaja się samoczynnie pod wpływem nacisku. Na trop niezwykłego wynalazku wpadł przypadkiem jeden ze studentów uniwersytetu.

Nowatorskie tworzywo opiera się na polimerach z grupy polieterów o małych masach cząsteczkowych z dodatkiem tiomocznika (analogu mocznika zawierającego siarkę) tworzącego liczne wiązania wodorowe między krótkimi łańcuchami polimerowymi. Układ taki cechuje się zarówno wytrzymałością, jak i niezwykłą zdolnością do zmian w organizacji swojej struktury, która wynika z ruchliwości makrocząsteczek polimerów połączonych gęstą siecią oddziaływań wodorowych.

Niecodziennego odkrycia dokonał przez przypadek Yu Yanagisawa - student Uniwersytetu Tokijskiego, który w ramach projektu opracowywał nowy klej. Badania kontynuował zespół naukowców pod kierunkiem profesora Takuzo Aidy. Badacze opublikowali właśnie wyniki swoich prac w prestiżowym czasopiśmie Science.

Samonaprawiające się tworzywa nie są nowością, niemniej jednak zapoczątkowanie pożądanej reakcji wymaga na ogół podgrzania tych materiałów do temperatur rzędu 120°C i więcej. Tymczasem wynalazek z Japonii jako pierwszy jest w stanie dokonać samonaprawy w temperaturze pokojowej.

Nowy materiał najprawdopodobniej już wkrótce znajdzie zastosowanie w produkcji telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych. Co ciekawe, w kwietniu tego roku badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego stworzyli materiał polimerowy o analogicznych właściwościach, który wykazuje odporność mechaniczną na wielokrotne rozciąganie i jest w stanie sam naprawić się w czasie poniżej 24 godzin. Wygląda więc na to, że era ochronnych etui na smartfony dobiega końca. A postęp w nauce niezmiennie w dużej mierze zawdzięczamy szczęśliwym zbiegom okoliczności.

 

źródło: Theguardian.com, zdjęcie: Wikimedia.org