Kosmiczna technologia w produkcji żywności

Kosmiczna technologia w produkcji żywności
Naukowcy z uniwersytetów w Sydney i w Queensland oraz instytutu John Innes Centre opracowali metodę przyspieszonej hodowli zbóż i innych roślin w oparciu o precyzyjną kontrolę sposobu i czasu naświetlania upraw, dzięki czemu udało się potroić ich zbiory. Badania inspirowane były wynikami prac NASA, która od wielu lat poszukuje efektywnych metod uprawy pożywienia w przestrzeni kosmicznej.

Hodowlę prowadzono w szklarni z wykorzystaniem oświetlenia LED emitującego światło z zakresu dalekiej podczerwieni, co przy właściwej kontroli jego natężenia oraz czasu naświetlania pozwala na znaczne przyspieszenie zachodzącego w roślinach procesu fotosyntezy. To z kolei przekłada się bezpośrednio na przyspieszenie wzrostu upraw i zwiększa wydajność produkcji. Dzięki nowej metodzie w ciągu roku udało się uzyskać aż 6 generacji pszenicy, jęczmienia i ciecierzycy oraz 4 generacje rzepaku. Dla porównania - tradycyjna hodowla szklarniowa umożliwia maksymalnie dwa, trzy zbiory do roku.

Duża szybkość uprawy to nie jedyna zaleta - badacze wykazali również, że uzyskane plony są na ogół zdrowsze i mają wyższą jakość niż w przypadku konwencjonalnych upraw. Oprócz wspomnianych gatunków możliwa ma być także przyspieszona hodowla m.in. orzeszków ziemnych, soczewicy, słonecznika czy rzodkiewki.

Opracowane rozwiązanie jest w pełni skalowalne i nadaje się do zastosowania przemysłowego. Niemniej jednak wykorzystanie tego procesu w laboratorium jest również obiecujące - szybszy cykl rozwojowy roślin uprawnych to np. mniej czasu potrzebnego do monitorowania wpływu modyfikacji genetycznych na jakość i wytrzymałość plonów. Skróci się zatem czas badań nad roślinami transgenicznymi oraz wykorzystaniem inżynierii genetycznej w rolnictwie.

Liczebność naszej populacji wciąż rośnie, a co za tym idzie bardzo ważne jest rozwijanie nowoczesnych metod produkcji żywności. Rozwiązanie zaproponowane przez australijskich naukowców znajdzie więc zapewne zastosowanie w rolnictwie przyszłości.

 

źródło: Newatlas.com, zdjęcie: Pexels.com