Nowy dron transportowy od Boeinga

Nowy dron transportowy od Boeinga
Boeing przedstawił prototyp bezzałogowego, elektrycznego pojazdu pionowego startu i lądowania eVTOL (od ang. Electric Vertical-Takeoff-and-Landing), który jest zdolny do przenoszenia ładunku o masie przekraczającej 200 kg. Pojazdy tego typu mogą w przyszłości zrewolucjonizować transport lotniczy.

Zaprojektowanie i wykonanie prototypu zajęło inżynierom 3 miesiące. Olbrzymi dron ma 4,6 m długości i 5,5 m szerokości, wysokość 1,2 m i waży prawie 340 kg. Napęd stanowi osiem wirników zasilanych elektrycznie. Na razie brak informacji dotyczących pojemności baterii czy zasięgu nowego pojazdu. Wiadomo tylko, że dron pomyślnie przeszedł wstępne testy w ośrodku badań i rozwoju Boeinga w Missouri.

Pojazd można zobaczyć w poniższym filmie promocyjnym

Projekt jest ściśle związany z przejęciem przez Boeinga kilka miesięcy temu firmy Aurora Flight Sciences, która prowadziła prace w kierunku m.in. stworzenia sieci autonomicznych "latających taksówek". Jak widać, pojawiają się już pierwsze owoce tej współpracy. Amerykański gigant przemysłu lotniczego chce jak najszybciej wprowadzić pojazdy tego typu do użytku komercyjnego.

źródło: theverge.com, zdjęcie: c1.staticflickr.com