W Norwegii powstaje najwyższy wieżowiec z drewna

W Norwegii powstaje najwyższy wieżowiec z drewna
"Mjøstårnet" w miejscowości Brumunddal ma być najwyższym drewnianym wysokościowcem na świecie - sięgnie 81 m. Na razie budowniczy dotarli mniej więcej do połowy. Obiekt zostanie ukończony w 2019 roku.

Projekt opracowało biuro Voll Arkitekter. Konstruktorzy i architekci tyle samo uwagi poświęcili wyglądowi bryły i rozwiązaniom funkcjonalnym, co samej technice budowania oraz opracowaniu optymalnej metody przygotowania i użycia nietypowego dla wysokich obiektów materiału. "Mjøstårnet" po oddaniu do użytku będzie pełnił funkcję dużego hotelu.

Z prymatem w dziedzinie drewnianych wieżowców był dotąd pewien problem, bo brakowało jednoznacznych definicji, które wysokościowce zaliczyć do tej kategorii. Niedawno międzynarodowy zespół ekspertów uznał jednak, że "Mjøstårnet" będzie definiowany jako budynek drewniany, natomiast obiekty z rdzeniem betonowym - takie jak "HoHo" w Wiedniu (wyższy niż norweski) i "Brock Commons" w Vancouver - znajdą się w grupie hybrydowych budynków drewniano-betonowych lub zespolonych.