Transmisja danych do mózgu

Transmisja danych do mózgu
Neurobiolodzy z Uniwersytetu w Rochester przesłali informacje do mózgu małp. To pierwszy eksperyment, w którym udało się w taki sposób "załadować" do części mózgu dane z innej jego części lub być może nawet z zewnątrz. Zdaniem uczonych, dzięki im badaniom będzie można pomagać ofiarom udaru. Opis doświadczeń opublikowano w czasopiśmie "Neuron".

Naukowcy przesyłali informacje bezpośrednio do kory przedsionkowej dwóch małp, omijając obszary sensoryczne mózgu, za pomocą elektrod.

- Potencjalnie można by omijać uszkodzone obszary i stymulować bezpośrednio korę przedwzmacniacza - powiedział dziennikowi "The New York Times" Kevin A. Mazurek, współautor osiągnięcia. - Może to być również sposób na połączenie tych części mózgu, które nie są już w stanie się komunikować.

Badania doktorów Mazurka i Marka Schiebera koncentrowały się na prostych implantach, ale naukowcy pracują już nad bardziej złożonymi, które mogą pomóc osobom cierpiącym na uszkodzenia mózgu. Jest nadzieja, że omijając pewne zniszczone obszary, dałoby radę łączyć ze sobą różne ośrodki mózgowe i np. przywracać zapomniane wspomnienia lub umiejętności.