Autonomiczne taksówki od Nissana

Autonomiczne taksówki od Nissana
Już wkrótce na japońskie ulice wyruszy flota autonomicznych taksówek. Początkiem marca swoją premierę ma Easy Ride - wspólne przedsięwzięcie Nissana i DeNa, która jest znaną w Japonii firmą z sektora usług internetowych. System przejdzie pierwsze testy terenowe w Minato Mirai, nowoczesnej dzielnicy Jokohamy w prefekturze Kanagawa.

Flotę Easy Ride stanowić będą elektryczne samochody Nissan Leaf, które użytkownicy zamówią przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej. Na poligon doświadczalny nowej technologii wybrano krótką, 4,5-kilometrową trasę pomiędzy główną siedzibą Nissana i centrum handlowym Yokohama World Porters. Dla twórców najważniejsze jest bezpieczeństwo - pojazdy będą zdalnie monitorowane z centrum operacyjnego, a w każdym z nich znajdzie się kierowca na wypadek nieprzewidzianej awarii. Zgodnie z harmonogramem system rozwinie pełną funkcjonalność do 2020 roku.

Dzięki Easy Ride Nissan dołączy do rosnącego grona firm planujących świadczenie inteligentnych usług transportowych w oparciu o autonomiczne pojazdy. Podobne projekty prowadzą m.in. Uber, Waymo, General Motors czy Ford.

źródło: Theverge.com, zdjęcie: C1.staticflickr.com