Małe reaktory szansą dla marsjańskiej energetyki?

Małe reaktory szansą dla marsjańskiej energetyki?
Agencja NASA w ramach projektu Kilopower bada rdzeń małego reaktora rozszczepienia jądrowego z myślą o wykorzystaniu tego typu urządzeń nuklearnych do zasilania przyszłych instalacji badawczych i mieszkalnych na Marsie. Według Marca Gibsona z Centrum Badawczego Glenn w NASA, pierwsza faza testów zostanie ukończona do marca 2018 r.

Moc jednego bloku Kilopower z rdzeniem z uranu-235 wynosić ma ok. 10 kilowatów - reaktor dostarczałby jej nieprzerwanie przez ok. dziesięć lat. Zdaniem specjalistów z agencji cztery takie bloki byłyby wystarczające, aby sprostać wymaganiom energetycznym ludzkiej placówki usytuowanej na innej planecie.

-Chcemy, aby to źródło energii wytrzymało w ekstremalnym środowisku - powiedział w oświadczeniu dla mediów Lee Mason, główny specjalista NASA w dziedzinie energetyki i magazynowania energii. - Kilopower daje szansę na eksplorację całej powierzchni Marsa, w tym północnych szerokości geograficznych, gdzie może być woda. Na Księżycu można byłoby z kolei wykorzystać go jako wsparcie w poszukiwaniach surowców w kraterach o stałym ocienieniu.