Dostosować się do kroku użytkownika

Dostosować się do kroku użytkownika
Dzięki algorytmowi dostosowującemu egzoszkielet wspomagający biodra do indywidualnych parametrów kroku użytkownika można obniżyć wydatek energetyczny w ruchu średnio o 17,4%. Ulgę tę potencjalni użytkownicy egzoszkieletów mają szansę odczuć w wyniku badań przeprowadzonych przez inżynierów z Instytutu Wyss na Uniwersytecie Harvarda.

Naukowcy zaprosili do spaceru na bieżni ośmiu zdrowych mężczyzn, zakładając im miękkie egzoszkielety, wyglądające jak uprząż wspinaczkowa, a służące do wsparcia podczas chodzenia. Po ok. dwudziestu cyklach chodu system komputerowy dołączony do kombinezonu mógł już stworzyć idealny profil obciążenia i wysiłku dla każdego pieszego.

Program może pomóc w rozwiązaniu jednego z głównych problemów egzoszkieletów - tego, że użytkownicy reagują na nie w różny sposób. Ponieważ ruch człowieka przebiega według indywidualnego wzorca, a metabolizm każdej osoby jest inny, trudno stworzyć urządzenia wygodne dla wszystkich. Naukowcy z Instytutu Wyss udowodnili jednak, iż, wykorzystując profil chodu, można znacząco poprawić komfort użytkowania takich urządzeń.