Drony dbają o sprawność turbin wiatrowych

Drony dbają o sprawność turbin wiatrowych
Drony znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Często pomagają ludziom w zajęciach trudnych i niebezpiecznych. Ciekawe rozwiązanie dostarcza amerykańsko-łotewska firma Aerones. Ich gigantyczne drony pracują przy konserwacji i oczyszczaniu turbin wiatrowych.

Niewielka firma Aerones rozpoczęła swoją działalność na Łotwie ponad dwa lata temu. Tworzone przez nich pojazdy zdolne są udźwignąć nawet 180 kg ładunku. Unoszone mocą 28 rotorów olbrzymy pozostają w powietrzu tylko przez 12 minut, lecz po podłączeniu kablem ich czas pracy jest nieograniczony. Dron może zostać dodatkowo zaopatrzony w wąż, dzięki któremu pobiera z ziemi wodę. Tak wyposażona maszyna poradzi sobie z gaszeniem pożarów w trudno dostępnych miejscach, czyszczeniem wysokich konstrukcji, lub – tak jak na przedstawionym poniżej materiale wideo – odmrażaniem łopat turbin wiatrowych.

Trwają dalsze prace nad rozwojem tej technologii. Bardziej wydajne akumulatory pozwoliłyby na dłuższą pracę po odłączeniu zasilania. Wtedy drony te mogłyby poszerzyć swoje możliwości np. o transport dużych ładunków na większe odległości lub misje ratunkowe w miejscach o ograniczonym dostępie.

 

źródło: Techcrunch.com, zdjęcie: Pexels.com