Samochód z drukarki 3D

Samochód z drukarki 3D
Włoska firma X Electrical Vehicle stworzyła prototyp taniego, miejskiego samochodu niemal w całości wydrukowanego w 3D. Już teraz można go podziwiać w 3D Printing Cultural Museum w Szanghaju, a w kwietniu trafi on na targi Auto China 2018. Zgodnie z planem masowa produkcja ruszy w Chinach w pierwszej połowie 2019 roku.

Dwumiejscowy pojazd o nazwie LSEV zasilany jest energią elektryczną i waży tylko 450 kg. Rozwija maksymalną prędkość 70 km/h, a na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać 150 km. Jego osiągi nie są co prawda spektakularne, lecz ma bardzo korzystną cenę jak na pojazd tego typu - niespełna 10 000 dolarów amerykańskich. Firma przyjęła już ponad 7 000 zamówień.

Wszystkie elementy – za wyjątkiem podwozia, szyb i opon - wydrukowano w 3D wykorzystując modyfikowany poliamid. Prace nad tym materiałem prowadziła zlokalizowana w Szanghaju firma Polymaker. Wykonany w większości z tworzywa sztucznego pojazd pozostaje bardzo lekki, a jednocześnie wystarczająco wytrzymały.

Dzięki zastosowaniu technologii 3D produkcja będzie bardzo szybka - pojedyncza linia produkcyjna złożona wyłącznie z drukarek i linii montażowych wytworzy nawet 500 pojazdów rocznie. Wzrost produkcji ma z kolei przyczynić się do spadku ceny – zgodnie z założeniami w 2024 roku ma ona spaść nawet o połowę.

Nowatorski samochód można oglądać na YouTube:

Za sprawą rządowego programu dopłat do produkcji i zakupu samochodów elektrycznych i hybrydowych ich sprzedaż w Chinach stale rośnie. Władze chcą w ten sposób ograniczyć emisję szkodliwych spalin do środowiska.

 

źródło: Scmp.com, zdjęcie: Pixabay.com