Woda z pustynnego powietrza

Woda z pustynnego powietrza
Nawet w najbardziej suchych miejscach na Ziemi w powietrzu znajduje się pewna ilość wilgoci. Uzyskanie do niej dostępu mogłoby być kluczem do przetrwania w rozmaitych ekstremalnych środowiskach i sytuacjach zagrożenia życia. Naukowcy z MIT udowodnili, że taką szansę stanowiłby ich system ekstrakcji wody z wilgoci atmosferycznej.

Urządzenie przez nich zbudowane, oparte na koncepcji po raz pierwszy zaproponowanej w ubiegłym roku, zostało ze sporym sukcesem przetestowane w bardzo suchym powietrzu Tempe, w stanie Arizona. Wynalazek opisano już w czasopiśmie "Nature Communications". Zawiera istotne ulepszenia w porównaniu z pierwotnym pomysłem.

System oparto o stosunkowo nowe materiały zwane sieciami metaloorganicznymi (MOF). Jak twierdzą badacze, jest on w stanie pobierać wodę pitną nawet z najbardziej suchego pustynnego powietrza, mającego wilgotność względną na poziomie zaledwie 10%. Znane dotychczas metody odciągania wody z powietrza wymagają znacznie wyższych wskazań - 100-procentowej wilgotności dla zbierania mgły i ponad 50-procentowej dla systemów podobnych do chłodniczych, opartych na rosie.